Obsługa PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe
PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe to instrument dobrowolnego i powszechnego oszczędzania wspierany przez państwo w celu umożliwienia posiadania dodatkowych oszczędności w długim okresie czasu dla wszystkich zatrudnionych. Powszechność oraz solidarne rozłożenie obciążeń i obowiązków, oraz łatwość oszczędzania powoduje, że PPK jest szansą dla zatrudnionych w gromadzeniu dodatkowych środków, a także szansą dla pracodawców wykorzystania PPK jako narzędzia w celu podniesienia poziomu zaufania do przedsiębiorstwa, zwiększenia jego atrakcyjności oraz motywacji zatrudnionych. W ujęciu globalnym gromadzenie oszczędności wzmocni rynek kapitałowy i powinno stać się dodatkowym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki.
Podstawa prawna – Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych Dz. U. z 2018 r. poz. 2215, z 2019 r. poz. 1074, 1572.
Pracodawca
Obowiązki wynikające z ustawy
– art.7 pkt.1 Ustawy o PPK
Podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK, jeżeli zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną, w imieniu której, zgodnie z przepisami rozdziału 3, jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
– art.13 pkt.1 Ustawy o PPK
Przepisów ustawy nie stosuje się do:
- Mikroprzedsiębiorcy*, o którym mowa w art.7 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. –Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz.646, 1479, 1629, 1633 i 2122), jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację, o której mowa w art.23 ust.2–przepisy art.23 ust.5 i 6 stosuje się odpowiednio;
- podmiotu zatrudniającego będącego osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby
mikroprzedsiębiorca* – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Pracownik
Uprawnienia wynikające z ustawy
– art.23 pkt.1 i 2 Ustawy o PPK
- Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Do osoby zatrudnionej stosuje się odpowiednio przepisy art.18³ª §1–5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. –Kodeks pracy. Określony w tych przepisach obowiązek równego traktowania dotyczy osoby zatrudnionej także bez względu na to, czy jest ona czy nie jest uczestnikiem PPK.
- Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Deklaracja zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia. Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe – nasza oferta obsługi – etapy działań
Pracownicze Plany Kapitałowe – umowa o zarządzanie PPK
– art.7 do art.13 Ustawy o PPK
- Tryb zawarcia umowy.
Podmiot zatrudniający wybiera instytucję finansową w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w podmiocie zatrudniającym nie działa organizacja związkowa, to wybór instytucji finansowej następuje w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych. Reprezentację taką wyłania się w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie, podmiot zatrudniający wybiera instytucję finansową kierując się oceną wynikającą z analizy warunków proponowanych przez instytucje finansowe w zakresie proponowanych warunków zarządzania środkami, ich efektywności w zarządzaniu aktywami, oraz posiadanego doświadczenia. Dokonując wyboru należy się kierować interesem osób zatrudnionych.
- Termin zawarcia umowy.
Nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę. Termin ten został określony w art.16 ustawy na dzień nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat na PPK, na podstawie złożonej deklaracji, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną.
Terminy przejściowe w związku z wejściem w życie ustawy
Wielkość zatrudnienia* (co najmniej) | Termin przystąpienia do PPK** | Termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK (nie później niż do dnia) |
---|---|---|
250 | 01 lipca 2019 r. | 25 października 2019 r. |
50 | 01 stycznia 2020 r. | 24 kwietnia 2020 r. |
20 | 01 lipca 2020 r. | 27 października 2020 r. |
Pozostali zatrudniający | 01 stycznia 2021 r. | 23 kwietnia 2021 r. |
*- dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych w podmiocie zatrudniającym na dzień przystąpienia do PPK
**- dopiero od tego dnia można zawrzeć umowę o zarządzanie PPK
W ramach oferty usług umożliwiamy zawarcie umowy online z wybranymi instytucjami finansowymi.
Pracownicze Plany Kapitałowe – Umowa o prowadzenie PPK
– art.14 Ustawy o PPK
- Podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych w podmiocie zatrudniającym umowę o prowadzenie PPK……..
Terminy przejściowe w związku z wejściem w życie ustawy
Wielkość zatrudnienia* (co najmniej) | Termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK (nie później niż do dnia) |
---|---|
250 | 12 listopad 2019 r. |
50 | 11 maj 2020 r. |
20 | 10 listopad 2020 r. |
Pozostali zatrudniający | 10 maj 2021 r. |
*- dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych w podmiocie zatrudniającym na dzień przystąpienia do PPK
Z programu PPK mogą skorzystać osoby zatrudnione czyli podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tego tytułu na terenie RP. Będą to więc zarówno pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę jak i zleceniobiorcy, którzy ukończyli 18 rok życia, a także członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji. Z PPK mogą też korzystać obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce.
Obowiązki informacyjne względem osób zatrudnionych
Osoba zatrudniona powinna zostać poinformowana przez pracodawcę o:
- możliwości złożenia przez osobę zatrudnioną, która ukończyła 55 rok życia i nie ukończyła 70 roku życia, wniosku o zawarcie umowy PPK,
- obowiązku złożenia w jej imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jej rachunku PPK prowadzonym przez instytucję finansową, której umowa o zarządzanie PPK została wypowiedziana przez podmiot zatrudniający, na jej rachunek PPK, prowadzony przez inną instytucję finansową.
Obowiązki informacyjne względem uczestników PPK
Uczestnik PPK jest natomiast informowany przez podmiot zatrudniający o:
- obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na jego rzecz i w jego imieniu inne podmioty zatrudniające, na jego rachunek PPK prowadzony przez instytucję finansową, z którą umowę o prowadzenie PPK zawarł ten podmiot zatrudniający (jeżeli uczestnik PPK złożył zatrudniającemu oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK zawartych przez inne podmioty zatrudniające),
- możliwości zadeklarowania wpłaty dodatkowej oraz o możliwości obniżenia wpłaty podstawowej (z 2% do nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia brutto),
- ponownym dokonywaniu wpłat do PPK, jeśli uczestnik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK (obowiązek realizowany począwszy od 1 stycznia 2023 r. co 4 lata w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku).
W ramach oferty przygotowujemy listę uczestników PPK zgodnie z zapisami ustawy o PPK i przesyłamy ją do wybranej instytucji finansowej. Dla wszystkich osób (poza tymi którzy złożyli deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat) zostanie zawarta umowa o prowadzenie PPK.
Po zawarciu obu rodzajów umów (czynność jednorazowa) na podmiocie zatrudniającym spoczywa obowiązek comiesięcznego:
-
Obliczenia wysokości wpłat, dla których podstawą jest wymiar składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK w części finansowanej przez:
- podmiot zatrudniający – wpłata podstawowa w wysokości 1,5% podstawy. Może też zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% podstawy (wpłata dodatkowa może być zróżnicowana w sposób określony w regulaminie wynagrodzeń lub układzie zbiorowym).
- zatrudnionego uczestnika PPK – wpłata podstawowa wynosi 2% podstawy, ale nie mniej niż 0,5% podstawy, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 120% minimalnego wynagrodzenia. Uczestnik PPK może zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% podstawy.
Wpłaty są obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia.
-
Informowania o dokonanych wpłatach do:
- Instytucji finansowej
- Podmiot zatrudniający zawiadamia wybraną instytucję finansową o:
- złożeniu przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK,
- ponownym dokonywaniu wpłat za uczestnika PPK, który wcześniej złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a po 4 latach został automatycznie ponownie zapisany do PPK,
- Przekazuje do Instytucji finansowej składki zarówno podstawowe jak i dodatkowe w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym je obliczono w terminie wypłaty wynagrodzenia.
- Składa comiesięczne informacje wraz z wpłatą składek o wysokości pobranych wpłat w podziale na wpłaty podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK dla każdego uczestnika osobno.
- Podmiot zatrudniający zawiadamia wybraną instytucję finansową o:
- ZUS
-
- Podmiot zatrudniający zawiadamia ZUS w raporcie ZUS RCA o wysokości powstającego przychodu podatkowego w związku z sfinansowaniem przez podmiot zatrudniający przekazanych za uczestnika wpłat. Wpłaty te podmiot zatrudniający wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA.
Kwota wpłacona przez podmiot zatrudniający na PPK jest dodatkowym przychodem uczestnika zwolnionym z oskładkowania ZUS, ale opodatkowanym podatkiem dochodowym.
Odpowiedzialność karna podmiotu zatrudniającego
Przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wymieniają trzy przypadki niedopełnienia przez pracodawcę obowiązków wynikających z oferowania i utworzenia PPK, wraz z określonymi karami finansowymi.
- Niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie – kara finansowa w kwocie odpowiadającej 1,5% funduszu wynagrodzeń pracodawcy w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu.
- Niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK w terminie, w tym także: niedopełnienie obowiązku dokonywania wpłat do PPK w terminie, niezgłoszenie danych przewidzianych ustawą, zgłoszenie nieprawdziwych danych, udzielenie nieprawdziwych wyjaśnień lub odmowa ich udzielenia, nieprowadzenie dokumentacji związanej z wpłatami do PPK – kara finansowa w kwocie od 1.000 zł do 1.000.000 zł.
- Nakłanianie pracowników do rezygnacji z PPK – kara finansowa w wysokości 1,5% funduszu wynagrodzeń pracodawcy w roku.
Korzystając z naszej nowej oferty można uchronić się od odpowiedzialności karnej i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie w Państwa jednostce programu PPK.
Zapraszamy do współpracy.